Honori I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Honori I
Onorio I - mosaico Santa Agnese fuori le mura.jpg
papa i 70 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 27 tetor 625
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 tetor 638
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Bonafaci V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Severini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Kampanja, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 12 tetor 638
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Honori I ( l. ?, Kampanja - v. 12 tetor 638, Roma) ishte papa i 70 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 27 tetor 625 dhe deri më 12 tetor 638. Paraardhës i tij ishte papa Bonafaci V, ndërsa pasardhësi papa Severini.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Bonafaci V
Papë
27 tetor 62512 tetor 638
Pasardhësi 
papa Severini