Eugjeni I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Eugjeni I
Papa Eugenio I.jpg
papa i 75 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 10 gusht 654
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 2 qershor 657
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Martini I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa VItalini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 2 qershor 657
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Eugjeni I ( l. ?, Roma - v. 2 qershor 657, ) ishte papa i 75 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 2 qershor 657. Paraardhës i tij ishte Papa Martini I, ndërsa pasardhësi papa VItalini.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Martini I
Papë
2 qershor 657
Pasardhësi 
papa VItalini