Jump to content

Siksti III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Sisto III

Kisha e Shën Lorencit jashtë Mureve, vendi i varrimit të Papa Sixtus III
papa i 44 i Kishës Katolike
Zgjedhja 31 gusht 432
Fundi papatit 19 gusht 440
Paraardhësi papa Çelestini I
Pasardhësi papa Leoni I
Lindja Roma
Vdekja 19 gusht 440
Varrimi Bazilika e Shën Lorencit jashtë mureve

Papa Sisto III ( l. , Roma - v. 19 gusht 440, ) ishte papa i 44 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 31 gusht 432 dhe deri më 19 gusht 440. Paraardhës i tij ishte papa Çelestini I, ndërsa pasardhësi papa Leoni I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Çelestini I
Papë
31 gusht 43219 gusht 440
Pasardhësi 
papa Leoni I