Siksti III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Sisto III
Anderson, Roma - n. 0110 - S. Lorenzo Fuori le Mura - Roma.jpg
Kisha e Shën Lorencit jashtë Mureve, vendi i varrimit të Papa Sixtus III
papa i 44 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 31 gusht 432
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 19 gusht 440
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Çelestini I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 19 gusht 440
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Lorencit jashtë mureve

Papa Sisto III ( l. , Roma - v. 19 gusht 440, ) ishte papa i 44 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 31 gusht 432 dhe deri më 19 gusht 440. Paraardhës i tij ishte papa Çelestini I, ndërsa pasardhësi papa Leoni I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Çelestini I
Papë
31 gusht 43219 gusht 440
Pasardhësi 
papa Leoni I