Gregori XII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori XII
Immagine:Nuremberg Chronicles f 235v 2 Gregorius XII.jpg
Gregori XII në një miniaturë në Kronikat e Nurenbergut
papa i 205 i Kishës Katolike
Zgjedhja 30 nëntor 1406
Shugurimi peshkopal 19 dhjetor 1406
Fundi papatit 4 korrik 1415
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Inoçenti VII
Pasardhësi Papa Martini V
Emri Angelo Correr
Lindja Venecia, 1326 afërsisht
Vdekja Recanati, 18 tetor 1417
Varrimi Katedralja e Recanatit

Papa Gregori XII (Angelo Correr l. 1326 afërsisht, Venecia - v. 18 tetor 1417, Recanati) ishte papa i 205 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 nëntor 1406 dhe deri më 4 korrik 1415. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti VII, ndërsa pasardhësi Papa Martini V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti VII
Papë
30 nëntor 14064 korrik 1415
Pasardhësi 
Papa Martini V