Benedikti V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti V
papa i 132 i Kishës Katolike
Zgjedhja 22 maj 964
Shenjtërimi 22 maj 964
Fundi papatit 23 qershor 964
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni XII
Pasardhësi papa Leoni VIII
Lindja Roma, ?
Vdekja Amburgo, 4 korrik 966

Papa Benedikti V ( l. ?, Roma - v. 4 korrik 966, Amburgo) ishte papa i 132 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 maj 964 dhe deri më 23 qershor 964. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XII, ndërsa pasardhësi papa Leoni VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Benedikti V - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XII
Papë
22 maj 96423 qershor 964
Pasardhësi 
papa Leoni VIII