Leoni V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni V
Pope Leo V.jpg
papa i 118 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja gusht 903
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal gusht 903
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit shtator 903/29 janar 904
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Serxhio III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Ardea, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, shtator 903/primi mesi del 904

Papa Leoni V ( l. ?, Ardea - v. shtator 903/primi mesi del 904, Roma) ishte papa i 118 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më gusht 903 dhe deri më shtator 903/29 janar 904. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti IV, ndërsa pasardhësi papa Serxhio III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Leoni V - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti IV
Papë
gusht 903 – shtator 903/29 janar 904
Pasardhësi 
papa Serxhio III