Jump to content

Stefani VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Stefani VIII
papa i 127 i Kishës Katolike
Zgjedhja 14 korrik 939
Shenjtërimi 19 korrik 939
Fundi papatit tetor 942
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Leoni VII
Pasardhësi papa Marini II
Lindja Roma, ?
Vdekja tetor 942
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Stefani VIII ( l. ?, Roma - v. tetor 942, ) ishte papa i 127 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 14 korrik 939 dhe deri më tetor 942. Paraardhës i tij ishte papa Leoni VII, ndërsa pasardhësi papa Marini II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Stefani VIII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni VII
Papë
14 korrik 939 – tetor 942
Pasardhësi 
papa Marini II