Zosimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Zosimi
Pape Zosime.png
papa i 41 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 18 mars 417
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 26 dhjetor 418
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Inoçenti I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Bonafaci I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Mesoraca
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 26 dhjetor 418
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Lorencit jashtë mureve

Papa Zosimi ( l. , Mesoraca - v. 26 dhjetor 418, ) ishte papa i 41 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 18 mars 417 dhe deri më 26 dhjetor 418. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti I, ndërsa pasardhësi papa Bonafaci I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti I
Papë
18 mars 41726 dhjetor 418
Pasardhësi 
papa Bonafaci I