Inoçenti V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti V
papa i 185 i Kishës Katolike
2 shkurt 1276
Zgjedhja 21 janar 1276
Fundi papatit 22 qershor 1276
Paraardhësi papa Gregori X
Pasardhësi papa Adriani V
Emri Pietro di Tarantasia
Lindja Champagny-en-Vanoise ose La Salle, 1224 ose 1225
Vdekja Roma, 22 qershor 1276
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Inoçenti V (Pietro di Tarantasia l. 1224 ose 1225, Champagny-en-Vanoise ose La Salle - v. 22 qershor 1276, Roma) ishte papa i 185 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 janar 1276 dhe deri më 22 qershor 1276. Paraardhës i tij ishte papa Gregori X, ndërsa pasardhësi papa Adriani V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori X
Papë
21 janar 127622 qershor 1276
Pasardhësi 
papa Adriani V