Bonafaci VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Bonafaci VIII
papa i 193 i Kishës Katolike
Zgjedhja 24 dhjetor 1294
Shugurimi peshkopal 23 janar 1295
Fundi papatit 11 tetor 1303
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Çelestini V
Pasardhësi papa Benedikti XI
Emri Benedetto Caetani
Lindja Anagni, 1230 afërsisht
Vdekja Roma, 11 tetor 1303
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Bonafaci VIII (Benedetto Caetani l. 1230 afërsisht, Anagni - v. 11 tetor 1303, Roma) ishte papa i 193 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 dhjetor 1294 dhe deri më 11 tetor 1303. Paraardhës i tij ishte papa Çelestini V, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Çelestini V
Papë
24 dhjetor 129411 tetor 1303
Pasardhësi 
papa Benedikti XI