Bonafaci VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Bonafaci VIII
Bonifatius viii papst.jpg
papa i 193 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 24 dhjetor 1294
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 23 janar 1295
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 11 tetor 1303
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Çelestini V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Benedetto Caetani
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Anagni, 1230 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 11 tetor 1303
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Bonafaci VIII (Benedetto Caetani l. 1230 afërsisht, Anagni - v. 11 tetor 1303, Roma) ishte papa i 193 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 dhjetor 1294 dhe deri më 11 tetor 1303. Paraardhës i tij ishte papa Çelestini V, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Çelestini V
Papë
24 dhjetor 129411 tetor 1303
Pasardhësi 
papa Benedikti XI