Çelestini V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papa Çelestini V)
Papa Çelestini V
papa i 192 i Kishës Katolike
Zgjedhja 5 korrik 1294
Shenjtërimi 29 gusht 1294
Fundi papatit 13 dhjetor 1294
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Nikolla IV
Pasardhësi papa Bonafaci VIII
Emri Pietro Angelerio
Lindja Molise, 1209 afërsisht
Vdekja Fumone, 19 maj 1296
Varrimi Santa Maria di Collemaggio

Papa Çelestini V (Pietro Angelerio l. 1209 afërsisht, Molise - v. 19 maj 1296, Fumone) ishte papa i 192 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 5 korrik 1294 dhe deri më 13 dhjetor 1294. Paraardhës i tij ishte papa Nikolla IV, ndërsa pasardhësi papa Bonafaci VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Çelestini V - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Nikolla IV
Papë
5 korrik 129413 dhjetor 1294
Pasardhësi 
papa Bonafaci VIII