Leoni II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni II
LeoII.jpg
papa i 80 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 17 gusht 682
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 3 korrik 683
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Agatoni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja e panjohur, ndoshta Sicilia ose Kalabria, 611
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 3 korrik 683
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni II ( l. 611, e panjohur, ndoshta Sicilia ose Kalabria - v. 3 korrik 683, Roma) ishte papa i 80 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 3 korrik 683. Paraardhës i tij ishte papa Agatoni, ndërsa pasardhësi papa Benedikti II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Agatoni
Papë
3 korrik 683
Pasardhësi 
papa Benedikti II