Benedikti III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti III
Benedict III.jpg
papa i 104 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja korrik 855
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 29 shtator 855
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 17 prill 858
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Nikolla I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 17 prill 858
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Benedikti III ( l. ?, Roma - v. 17 prill 858, ) ishte papa i 104 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më korrik 855 dhe deri më 17 prill 858. Paraardhës i tij ishte papa Leoni IV, ndërsa pasardhësi papa Nikolla I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni IV
Papë
korrik 85517 prill 858
Pasardhësi 
papa Nikolla I