Inoçenti III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti III
Innozenz3.jpg
papa i 176 i Kishës Katolike
C o a Innocenzo III.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 8 janar 1198
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 22 shkurt 1198
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 16 korrik 1216
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Çelestini III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Honori III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Lotario dei conti di Segni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Gavignano ose Anagni, 22 shkurt 1161
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Peruxhia, 16 korrik 1216
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Inoçenti III (Lotario dei conti di Segni l. 22 shkurt 1161, Gavignano ose Anagni - v. 16 korrik 1216, Peruxhia) ishte papa i 176 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 janar 1198 dhe deri më 16 korrik 1216. Paraardhës i tij ishte papa Çelestini III, ndërsa pasardhësi Papa Honori III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Çelestini III
Papë
8 janar 119816 korrik 1216
Pasardhësi 
Papa Honori III