Inoçenti III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti III
papa i 176 i Kishës Katolike
Zgjedhja 8 janar 1198
Shenjtërimi 22 shkurt 1198
Fundi papatit 16 korrik 1216
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Çelestini III
Pasardhësi Papa Honori III
Emri Lotario dei conti di Segni
Lindja Gavignano ose Anagni, 22 shkurt 1161
Vdekja Peruxhia, 16 korrik 1216
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Inoçenti III (Lotario dei conti di Segni l. 22 shkurt 1161, Gavignano ose Anagni - v. 16 korrik 1216, Peruxhia) ishte papa i 176 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 janar 1198 dhe deri më 16 korrik 1216. Paraardhës i tij ishte papa Çelestini III, ndërsa pasardhësi Papa Honori III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Çelestini III
Papë
8 janar 119816 korrik 1216
Pasardhësi 
Papa Honori III