Gregori IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori IX
Gregory IX.jpg
papa i 178 i Kishës Katolike
21 mars 1227
C o a Innocenzo III.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 19 mars 1227
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 22 gusht 1241
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Honori III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Çelestini IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Ugolino dei conti di Segni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Anagni, 1170 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 22 gusht 1241
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gregori IX (Ugolino dei conti di Segni l. 1170 afërsisht, Anagni - v. 22 gusht 1241, Roma) ishte papa i 178 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 mars 1227 dhe deri më 22 gusht 1241. Paraardhës i tij ishte Papa Honori III, ndërsa pasardhësi papa Çelestini IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Honori III
Papë
19 mars 122722 gusht 1241
Pasardhësi 
papa Çelestini IV