Leoni III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni III
Karelbig leo3.jpg
papa i 96 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 26 dhjetor 795
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 27 dhjetor 795
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 qershor 816
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Adriani I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Stefani IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 750 ca
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 12 qershor 816
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni III ( l. 750 ca, Roma - v. 12 qershor 816, Roma) ishte papa i 96 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 26 dhjetor 795 dhe deri më 12 qershor 816. Paraardhës i tij ishte papa Adriani I, ndërsa pasardhësi papa Stefani IV.Gjatë qeverisjes si papë i Vatikanit, ai shpalli ediktin Ikonoklast, i cili ishte kundër ikonave në perandorinë Bizantine. Edhe pse edikti u tërhoq mbrapsht, ai do të sillte një përçarje mes Kishës Perëndimore dhe asaj Lindore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani I
Papë
26 dhjetor 79512 qershor 816
Pasardhësi 
papa Stefani IV