Papa Adriani I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Adriani I
Pope Adrian I.jpg
papa i 95 i Kishës Katolike
Zgjedhja 1 shkurt 772
Shenjtërimi 9 shkurt 772
Fundi papatit 25 dhjetor 795
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Stefani III
Pasardhësi papa Leoni III
Lindja Roma, 700 ca
Vdekja 25 dhjetor 795
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Adriani I ( l. 700 ca, Roma - v. 25 dhjetor 795, ) ishte papa i 95 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 shkurt 772 dhe deri më 25 dhjetor 795. Paraardhës i tij ishte papa Stefani III, ndërsa pasardhësi papa Leoni III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * (anglisht) {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani III
Papë
1 shkurt 77225 dhjetor 795
Pasardhësi 
papa Leoni III