Xhovani XI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XI
Giovanni XI
papa i 125 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja mars 931
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal mars 931
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit dhjetor 935
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Stefani VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 910 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja dhjetor 935
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Gjoni XI ( l. 910 afërsisht, Roma - v. dhjetor 935, ) ishte papa i 125 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më mars 931 dhe deri më dhjetor 935. Paraardhës i tij ishte papa Stefani VII, ndërsa pasardhësi papa Leoni VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani XI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani VII
Papë
mars 931 – dhjetor 935
Pasardhësi 
papa Leoni VII