Jump to content

Xhovani XI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XI
Giovanni XI
papa i 125 i Kishës Katolike
Zgjedhja mars 931
Shugurimi peshkopal mars 931
Fundi papatit dhjetor 935
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Stefani VII
Pasardhësi papa Leoni VII
Lindja Roma, 910 afërsisht
Vdekja dhjetor 935
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Gjoni XI ( l. 910 afërsisht, Roma - v. dhjetor 935, ) ishte papa i 125 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më mars 931 dhe deri më dhjetor 935. Paraardhës i tij ishte papa Stefani VII, ndërsa pasardhësi papa Leoni VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani XI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani VII
Papë
mars 931 – dhjetor 935
Pasardhësi 
papa Leoni VII