Pali III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pali III
Paolo III
'Rituali i Pali III, Tiziano Vecellio (1543) Museo Nazionale di Capodimonte (Napoli)
papa i 220 i Kishës Katolike
C o a Paulo III.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 13 tetor 1534
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 1 nëntor 1534
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 nëntor 1549
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Juli III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Alessandro Farnese
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Canino, 29 shkurt 1468
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 10 nëntor 1549
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Pali III (Alessandro Farnese l. 29 shkurt 1468, Canino - v. 10 nëntor 1549, Roma) ishte papa i 220 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 tetor 1534 dhe deri më 10 nëntor 1549. Paraardhës i tij ishte papa Klementi VII, ndërsa pasardhësi papa Juli III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi VII
Papë
13 tetor 153410 nëntor 1549
Pasardhësi 
papa Juli III