Jump to content

Leoni VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni VI
papa i 123 i Kishës Katolike
Zgjedhja maj 928
Shugurimi peshkopal maj/qershor 928
Fundi papatit dhjetor 928
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni X
Pasardhësi papa Stefani VII
Lindja Roma, ?
Vdekja dhjetor 928
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni VI ( l. ?, Roma - v. dhjetor 928, ) ishte papa i 123 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më maj 928 dhe deri më dhjetor 928. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni X, ndërsa pasardhësi papa Stefani VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Leoni VI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni X
Papë
maj 928 – dhjetor 928
Pasardhësi 
papa Stefani VII