Leoni I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Leoni I
Herrera mozo San León magno Lienzo. Óvalo. 164 x 105 cm. Museo del Prado.png
papa i 45 i Kishës Katolike
Zgjedhja 29 shtator 440
Fundi papatit 10 nëntor 461
Paraardhësi papa Sisto III
Pasardhësi papa Hilari
Lindja Volterra, ?
Vdekja Roma, 10 nëntor 461
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni I ( l. ?, Volterra - v. 10 nëntor 461, Roma) ishte papa i 45 i Kishës Katolike[1]. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 shtator 440 dhe deri më 10 nëntor 461. Paraardhës i tij ishte papa Sisto III, ndërsa pasardhësi papa Hilari.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Sisto III
Papë
29 shtator 44010 nëntor 461
Pasardhësi 
papa Hilari