Leoni I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni I
Herrera mozo San León magno Lienzo. Óvalo. 164 x 105 cm. Museo del Prado.png
papa i 45 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 29 shtator 440
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 nëntor 461
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Sisto III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Hilari
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Volterra, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 10 nëntor 461
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni I ( l. ?, Volterra - v. 10 nëntor 461, Roma) ishte papa i 45 i Kishës Katolike[1]. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 shtator 440 dhe deri më 10 nëntor 461. Paraardhës i tij ishte papa Sisto III, ndërsa pasardhësi papa Hilari.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Sisto III
Papë
29 shtator 44010 nëntor 461
Pasardhësi 
papa Hilari