Gregori XIV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori XIV
Gregorio XIV
papa i 229 i Kishës Katolike
C o a Gregorio XIV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 5 dhjetor 1590
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 8 dhjetor 1590
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 16 tetor 1591
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Urbani VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Inoçenti IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Niccolò Sfondrati
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Somma Lombardo, 11 shkurt 1535
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 16 tetor 1591
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gregori XIV (Niccolò Sfondrati l. 11 shkurt 1535, Somma Lombardo - v. 16 tetor 1591, Roma) ishte papa i 229 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 5 dhjetor 1590 dhe deri më 16 tetor 1591. Paraardhës i tij ishte papa Urbani VII, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti IX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Urbani VII
Papë
5 dhjetor 159016 tetor 1591
Pasardhësi 
papa Inoçenti IX