Çelestini V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Çelestini V
Celestinus quintus.jpg
papa i 192 i Kishës Katolike
C o a Celestino V.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 5 korrik 1294
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 29 gusht 1294
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 13 dhjetor 1294
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Nikolla IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Bonafaci VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Pietro Angelerio
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Molise, 1209 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Fumone, 19 maj 1296
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Santa Maria di Collemaggio

Papa Çelestini V (Pietro Angelerio l. 1209 afërsisht, Molise - v. 19 maj 1296, Fumone) ishte papa i 192 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 5 korrik 1294 dhe deri më 13 dhjetor 1294. Paraardhës i tij ishte papa Nikolla IV, ndërsa pasardhësi papa Bonafaci VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Çelestini V - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Nikolla IV
Papë
5 korrik 129413 dhjetor 1294
Pasardhësi 
papa Bonafaci VIII