Juli III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Juli III
Papa Giulio III
Rituali i papa Juli III
papa i 221 i Kishës Katolike
C o a Giulio III.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 7 shkurt 1550
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 22 shkurt 1550
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 23 mars 1555
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Pali III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Marçeli II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Maria Ciocchi del Monte
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Monte San Savino, 10 shtator 1487
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 23 mars 1555
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Juli III (Giovanni Maria Ciocchi del Monte l. 10 shtator 1487, Monte San Savino - v. 23 mars 1555, Roma) ishte papa i 221 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 7 shkurt 1550 dhe deri më 23 mars 1555. Paraardhës i tij ishte papa Pali III, ndërsa pasardhësi papa Marçeli II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali III
Papë
7 shkurt 155023 mars 1555
Pasardhësi 
papa Marçeli II