Anastasi II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Anastasi II
papa i 50 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 24 nëntor 496
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 19 nëntor 498
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gelasi I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Simaku
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 19 nëntor 498
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Anastasi II ( l. ?, Roma - v. 19 nëntor 498, ) ishte papa i 50 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 nëntor 496 dhe deri më 19 nëntor 498. Paraardhës i tij ishte papa Gelasi I, ndërsa pasardhësi papa Simaku.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gelasi I
Papë
24 nëntor 49619 nëntor 498
Pasardhësi 
papa Simaku