Honori II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Honori II
Pope honorius ii.jpg
papa i 163 i Kishës Katolike
21 dhjetor 1124
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 15 dhjetor 1124
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 13 shkurt 1130
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Kalisti II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Inoçenti II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Lamberto Scannabecchi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Fiagnano, 9 shkurt 1060
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 13 shkurt 1130
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Honori II (Lamberto Scannabecchi l. 9 shkurt 1060, Fiagnano - v. 13 shkurt 1130, Roma) ishte papa i 163 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 dhjetor 1124 dhe deri më 13 shkurt 1130. Paraardhës i tij ishte papa Kalisti II, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Honori II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Kalisti II
Papë
15 dhjetor 112413 shkurt 1130
Pasardhësi 
papa Inoçenti II