Urbani V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beato Urbani V
Urbano V
papa i 200 i Kishës Katolike
C o a Urbanus V.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 28 shtator 1362
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 6 nëntor 1362
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 19 dhjetor 1370
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Inoçenti VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Guillaume de Grimoard
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Pont-de-Montvert (Chateau de Grizac), 1310
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Avignone, 19 dhjetor 1370
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Abacia e Shën Viktorit, Marsejë

Beato Urbani V (Guillaume de Grimoard l. 1310, Pont-de-Montvert (Chateau de Grizac) - v. 19 dhjetor 1370, Avignone) ishte papa i 200 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 28 shtator 1362 dhe deri më 19 dhjetor 1370. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti VI, ndërsa pasardhësi papa Gregori XI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti VI
Papë
28 shtator 136219 dhjetor 1370
Pasardhësi 
papa Gregori XI