Agatoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Agatoni
Agatho.png
papa i 79 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 27 qershor 678
Fundi papatit 10 janar 681
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Doni
Pasardhësi papa Leoni II
Lindja Palermo, 575?
Vdekja Roma, 10 janar 681
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Agatoni ( l. 575?, Palermo - v. 10 janar 681, Roma) ishte papa i 79 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 10 janar 681. Paraardhës i tij ishte papa Doni, ndërsa pasardhësi papa Leoni II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Doni
Papë
10 janar 681
Pasardhësi 
papa Leoni II