Vitalini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa VItalini
papa i 76 i Kishës Katolike
Zgjedhja 30 korrik 657
Fundi papatit 27 janar 672
Paraardhësi papa Eugjeni I
Pasardhësi papa Adeotati II
Lindja Segni, ?
Vdekja Roma, 27 janar 672
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa VItalini ( l. ?, Segni - v. 27 janar 672, Roma) ishte papa i 76 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 korrik 657 dhe deri më 27 janar 672. Paraardhës i tij ishte papa Eugjeni I, ndërsa pasardhësi papa Adeotati II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Eugjeni I
Papë
30 korrik 65727 janar 672
Pasardhësi 
papa Adeotati II