Serxhio II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Serxhio II
Skeda:SergiusII.jpg
papa i 102 i Kishës Katolike
Zgjedhja 25 janar 844
Shenjtërimi 27 janar 844
Fundi papatit 27 janar 847
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori IV
Pasardhësi papa Leoni IV
Lindja Roma, ?
Vdekja 27 janar 847
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Serxhio II ( l. ?, Roma - v. 27 janar 847, ) ishte papa i 102 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 janar 844 dhe deri më 27 janar 847. Paraardhës i tij ishte papa Gregori IV, ndërsa pasardhësi papa Leoni IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori IV
Papë
25 janar 84427 janar 847
Pasardhësi 
papa Leoni IV