Serxhio II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Serxhio II
papa i 102 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 25 janar 844
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 27 janar 844
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 27 janar 847
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 27 janar 847
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Serxhio II ( l. ?, Roma - v. 27 janar 847, ) ishte papa i 102 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 janar 844 dhe deri më 27 janar 847. Paraardhës i tij ishte papa Gregori IV, ndërsa pasardhësi papa Leoni IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori IV
Papë
25 janar 84427 janar 847
Pasardhësi 
papa Leoni IV