Adriani III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adriani III
papa i 109 i Kishës Katolike
Zgjedhja 17 maj 884
Shugurimi peshkopal 17 maj 884
Fundi papatit korrik 885
Paraardhësi papa Marini I
Pasardhësi papa Stefani V
Lindja Roma, ?
Vdekja Spilamberto, korrik 885
Varrimi Abacia e Nonantolës

Papa Adriani III ( l. ?, Roma - v. korrik 885, Spilamberto) ishte papa i 109 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 17 maj 884 dhe deri më korrik 885. Paraardhës i tij ishte papa Marini I, ndërsa pasardhësi papa Stefani V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Adriani III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Marini I
Papë
17 maj 884 – korrik 885
Pasardhësi 
papa Stefani V