Jump to content

Ponciani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Ponciani
papa i 18 i Kishës Katolike
Zgjedhja 21 korrik 230
Fundi papatit 28 shtator 235
Paraardhësi Papa Urbani I
Pasardhësi Papa Anteri
Lindja Roma, ?
Vdekja Sardenja, 19 nëntor 235
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Ponciani ( l. ?, Roma - v. 19 nëntor 235, Sardenja) ishte papa i 18 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 korrik 230 dhe deri më 28 shtator 235. Paraardhës i tij ishte Papa Urbani I, ndërsa pasardhësi Papa Anteri.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Urbani I
Papë
21 korrik 23028 shtator 235
Pasardhësi 
Papa Anteri