Jump to content

Çelestini I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Çelestini I
papa i 43 i Kishës Katolike
Zgjedhja 10 shtator 422
Shenjtërimi 3 nëntor 422 (?)
Fundi papatit 27 korrik 432
Paraardhësi papa Bonafaci I
Pasardhësi papa Sisto III
Lindja Kampanja, ?
Vdekja Roma, 27 korrik 432
Varrimi Katakombi i Prishilës

Papa Çelestini I ( l. ?, Kampanja - v. 27 korrik 432, Roma) ishte papa i 43 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 10 shtator 422 dhe deri më 27 korrik 432. Paraardhës i tij ishte papa Bonafaci I, ndërsa pasardhësi papa Sisto III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Bonafaci I
Papë
10 shtator 42227 korrik 432
Pasardhësi 
papa Sisto III