Leoni XIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni XIII
Papst Leo XIII.jpg
papa i 256 i Kishës Katolike
C o a Leone XIII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 20 shkurt 1878
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 3 mars 1878
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 20 korrik 1903
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Motoja Lumen in coelo
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Piu X
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Gioacchino Pecci
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Carpineto Romani, 2 mars 1810
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 20 korrik 1903
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Firma Autograph-LeonXIII.png

Papa Leoni XIII (Gioacchino Pecci l. 2 mars 1810, Carpineto Romani - v. 20 korrik 1903, Roma) ishte papa i 256 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 20 shkurt 1878 dhe deri më 20 korrik 1903. Paraardhës i tij ishte Papa Piu IX, ndërsa pasardhësi Papa Piu X.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu IX
Papë
20 shkurt 187820 korrik 1903
Pasardhësi 
Papa Piu X