Xhovani II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni II
papa i 56 i Kishës Katolike
Zgjedhja 2 janar 533
Fundi papatit 8 maj 535
Paraardhësi papa Bonafaci II
Pasardhësi papa Agapeti I
Emri Mercurio o Mercuriale
Lindja Roma, ?
Vdekja 8 maj 535
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni II (Mercurio o Mercuriale l. ?, Roma - v. 8 maj 535, ) ishte papa i 56 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 janar 533 dhe deri më 8 maj 535. Paraardhës i tij ishte papa Bonafaci II, ndërsa pasardhësi papa Agapeti I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Bonafaci II
Papë
2 janar 5338 maj 535
Pasardhësi 
papa Agapeti I