Viktori II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Viktori II
Vicii bild.jpg
papa i 153 i Kishës Katolike
13 prill 1055
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja shtator 1054
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 28 korrik 1057
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Stefani IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Gebeardo di Dollnstein-Hirschberg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Gjermania, 1017-1018 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Arezzo, 28 korrik 1057

Papa Viktori II (Gebeardo di Dollnstein-Hirschberg l. 1017-1018 afërsisht, Gjermania - v. 28 korrik 1057, Arezzo) ishte papa i 153 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më shtator 1054 dhe deri më 28 korrik 1057. Paraardhës i tij ishte papa Leoni IX, ndërsa pasardhësi papa Stefani IX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Viktori II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni IX
Papë
shtator 105428 korrik 1057
Pasardhësi 
papa Stefani IX