Stefani IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papa Stefani IX)
Jump to navigation Jump to search
Papa Stefani IX
B Stephan IX.jpg
papa i 154 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 2 gusht 1057
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 3 gusht 1057
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 29 mars 1058
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Viktori II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Nikolla II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Federico di Lorena
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja 1020 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Firence, 29 mars 1058
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Kisha e Shën Reparatës, Firence

Papa Stefani IX (Federico di Lorena l. 1020 afërsisht, - v. 29 mars 1058, Firence) ishte papa i 154 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 gusht 1057 dhe deri më 29 mars 1058. Paraardhës i tij ishte papa Viktori II, ndërsa pasardhësi papa Nikolla II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Stefani IX - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Viktori II
Papë
2 gusht 105729 mars 1058
Pasardhësi 
papa Nikolla II