Adriani VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adriani VI
Adriano VI
papa i 218 i Kishës Katolike
C o a Adriano VI.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 9 janar 1522
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 31 gusht 1522
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 14 shtator 1523
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni X
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Klementi VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Adriaan Florenszoon Boeyens d'Edel
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Utrecht, 2 mars 1459
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 14 shtator 1523
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Santa Maria dell'Anima

Papa Adriani VI (Adriaan Florenszoon Boeyens d'Edel l. 2 mars 1459, Utrecht - v. 14 shtator 1523, Roma) ishte papa i 218 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 9 janar 1522 dhe deri më 14 shtator 1523. Paraardhës i tij ishte papa Leoni X, ndërsa pasardhësi papa Klementi VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni X
Papë
9 janar 152214 shtator 1523
Pasardhësi 
papa Klementi VII