Leoni X

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papa Leoni X)
Jump to navigation Jump to search
Papa Leoni X
Leone X
Leoni X në një pikturë nga Raffaello Sanzio
papa i 217 i Kishës Katolike
Medici popes.svg
Zgjedhja 9 marsClaudio Rendina, I Papi, p. 612 1513
Shugurimi peshkopal 19 mars 1513
Fundi papatit 1 dhjetor 1521
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Juli II
Pasardhësi papa Adriani VI
Emri Giovanni di Lorenzo de' Medici
Lindja Firence, 11 dhjetor 1475
Vdekja Roma, 1 dhjetor 1521
Varrimi Bazilika Shën Mëria e Minervës

Papa Leoni X (Giovanni di Lorenzo de' Medici l. 11 dhjetor 1475, Firence - v. 1 dhjetor 1521, Roma) ishte papa i 217 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 9 marsClaudio Rendina, I Papi, p. 612 1513 dhe deri më 1 dhjetor 1521. Paraardhës i tij ishte papa Juli II, ndërsa pasardhësi papa Adriani VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Juli II
Papë
9 marsClaudio Rendina, I Papi, p. 612 15131 dhjetor 1521
Pasardhësi 
papa Adriani VI