Raffael

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Raffael Santi (Vetë-portretim), majtas, pamja anës të freskës e tij "Shkolla e Athinës", 1510/11, Stanzen të Vatikanit, Romë.

Raffael, edhe Raffael da Urbino, Raffaello Santi, Raffaello Sanzio lindi afërsisht më 6 prill 1483Urbino ; vdiq më 6 prill 1520Romë. Ishte një piktorë dhe mjeshtër ndërtimi të Rilindjes. Se bashku me Leonardo Da Vincin dhe Michelangelon, formojne treshen e mjeshterve te Rilindjes. Disa nga veprat e tij i gjejme edhe sot ne Vatikan e Firence. Ai njihet per portret e tij dhe pikturat e tij te famshme si : Ser George dhe dragoi, Madonna e lendines, Shen Katerina e Alexandrise, Galatea, portreti i papes Julius 2 etj.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

BIbliografi[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Giorgio Vasari, Le vite de' più eccellenti pittori, scultori e architettori, Firenze 1568, edizione a cura di R. Bettarini e P. Barocchi, Firenze, 1971
 Commons: Raffael – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Raffael – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale