Modena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kolazh me foto Modena

Modena (Modna në dialektin Modenese, nga etruskishtja Mutna, ndryshuar në Mutina nga romakët) është një qytet italian prej 184.525 banorësh, kryeqyteti i provincës në Emilia-Romanja.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Modenas 1598-1859 ishte kryeqyteti i Dukatit të Estes dhe është një Universitet i lashtë dhe Kryepeshkopatë. Që nga viti 1947, qyteti është edhe shtëpia (në Pallatin e Dukës) e Akademisë Ushtarake të Ushtrisë dhe të karabinierëve.

Objekte kulti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katedralja, Torre CIVICA dhe Piazza Grande e kanë përfshirë Modenan që nga viti 1997 në listën e vendeve të trashëgimisë italiane nga UNESCO.