Donatello

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Statuja të Donatello-s
Jashta të Uffizi, Florence

Donatello lindur rreth 1386Florenz; dhe vdekur më 1466 në Florenz; origjinal Donato di Niccolò di Betto Bardi. Ka qenë një skulptor italian i rilindjes.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Bibliografi[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Giorgio Vasari, Le vite de' più eccellenti pittori, scultori e architettori, Firenze 1568, edizione a cura di R. Bettarini e P. Barocchi, Firenze, 1971


Stampa:Link FA