1461

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Mbi vitin 1461.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 27 prill : Armëpushimi dhe paqja e vendosur ndërmjet Gjergj Kastriot Skënderbeut dhe Perandorisë Osmane të sulltanit Mehmet Fatihu.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]