Pallati Apostolik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati Apostolik
Palazzo Apostolico (italisht)
Emra alternativ
 • Pallati i Sixtus V
 • Pallati i Vatikanit
 • Pallati Papal
Informacion i përgjithshëm
TipiRezidenca zyrtare
ShtetiStampa:Country data Vatican City Qyteti i Vatikanit
Ndërtimi filloi30 prill 1589[1]

Pallati Apostolik (latinisht: Palatium Apostolicum; italisht: Palazzo Apostolico) është rezidenca zyrtare e Papës, kreut të Kishës Katolike, e vendosur në Qytetin e Vatikanit. Njihet gjithashtu si Pallati Papal dhe Pallati i Vatikanit. Vetë Vatikani i referohet ndërtesës si Pallati i Sikstit V, për nder të Papa Siksti V, i cili ndërtoi pjesën më të madhe të formës aktuale të pallatit.[2]

Portone di Bronzo në hyrje të Pallatit Apostolik të Vatikanit

Ndërtesa përmban apartamentet papale, zyra të ndryshme të Kishës Katolike dhe Selisë së Shenjtë, kishëza private dhe publike, Muzetë e Vatikanit dhe Bibliotekën e Vatikanit, duke përfshirë Kishëzën Sistine, Dhomat e Rafaelit dhe Apartamentet Borgia. Turisti modern mund t'i shohë këto pjesë të fundit dhe pjesë të tjera të pallatit, por pjesë të tjera, si Sala Regia (Dhoma Regal) dhe [[Cappella Paolina, ishin mbyllur prej kohësh për turistët, megjithëse Sala Regia lejoi turizmin e rastësishëm deri në vitin 2019. Scala Regia (Shkallët e Regal) mund të shihet nga një skaj dhe të përdoret për të hyrë në Sala Regia.[3] Cappella Paolina mbetet e mbyllur për turistët.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin e 5-të, Papa Simaku ndërtoi një pallat papal pranë Bazilikës së Vjetër të Shën Pjetrit, i cili shërbente si një vendbanim alternativ për Pallatin Lateran. Ndërtimi i një pallati të dytë të fortifikuar u sponsorizua nga Papa Eugjeni III dhe u modifikua gjerësisht nën Papa Inoçenti III në shekullin e dymbëdhjetë.[4]

Pas kthimit në Romë më 1377 pas interludës së Papatit Avignon, i cili e pa Romën subjekt trazirash civile dhe braktisjen e disa monumenteve të krishtera, papët zgjodhën të banonin fillimisht në Bazilikën e Santa Maria in Trastevere dhe më pas në Bazilikën e Santa Maria Maggiore. Pallati i Vatikanit ishte rrënuar nga mungesa e mirëmbajtjes dhe Pallati Lateran iu nënshtrua dy zjarreve shkatërruese, në vitet 1307 dhe 1361, të cilat rezultuan në dëm të pariparueshëm.[5] Në viti 1447, Papa Nikolla V rrafshoi pallatin antik të fortifikuar të Eugjenit III për të ngritur një ndërtesë të re, Pallatin aktual Apostolik.[6]

Në shekullin e 15-të, pallati u vendos nën autoritetin e një prefekti. Ky pozicion i Prefektit Apostolik zgjati nga shekulli i 15-të deri në vitet 1800, kur Shtetet Papale ranë në vështirësi ekonomike. Në vitin 1884, kur ky post u rishikua në dritën e kursimit të parave, Papa Leoni XIII krijoi një komitet për të administruar pallatin.[7]

Shtesat dhe dekorimet kryesore të pallatit janë vepër e papëve të mëposhtëm për 150 vjet. Ndërtimi i versionit aktual të pallatit filloi më 30 prill 1589[1] nën Papa Siksti V dhe pjesët e ndryshme të brendshme të tij u përfunduan nga pasardhësit e mëvonshëm, Papa Urbani VII, Papa Inoçenti XI dhe Papa Klementi VIII. Në shekullin e 20-të, Papa Piu XI ndërtoi një galeri arti monumentale dhe hyrje në muze.

Ndërtimi i Pallatit Papnor (i njohur gjithashtu si Pallati Apostolik ose Pallati i Vatikanit) në Vatikan në qytetin e Vatikanit, u zhvillua kryesisht midis viteve 1471 dhe 1605. Duke mbuluar 162,000 metra katrorë (1,743,753 këmbë katrorë), ai përmban apartamentet papale, zyrat e Kisha Katolike Romake dhe Selia e Shenjtë, kapela, Biblioteka e Vatikanit, muzetë dhe galeritë e artit.[8]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b The lives of the modern painters, sculptors and architects – Giovanni Pietro Bellori
 2. ^ Vatican Press Office guide – buildings of the Vatican Arkivuar 29 maj 2010 tek Wayback Machine
 3. ^ "Vatican's Apostolic Palace Tour". Viator.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2020. Marrë më 2 tetor 2019.
 4. ^ "Le Palais du Vatican" [Palace of the Vatican] (në frëngjisht). Rome Découverte. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2013. Marrë më 14 gusht 2013.
 5. ^ Pedro Tafur, Andanças e viaje (në spanjisht)
 6. ^ Müntz, Eugène (1878). Les arts à la cour des Papes pendant le XVe et le XVIe siècle (në frëngjisht). Georg Olms Verlag. ISBN 9783487413006. Marrë më 14 gusht 2013.
 7. ^ Levillain, Philippe (2002), Dictionnaire historique de la papauté, The Papacy: An Encyclopedia (në anglisht), vëll. II (bot. Illustrated), Routledge, ISBN 0-415-92230-5, marrë më 20 dhjetor 2009
 8. ^ Glenday, Craig (2013). Guinness Book of World Records (në anglisht). fq. 155. ISBN 978-1-908843-15-9.