Klementi VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Klementi VIII
Clemente VIII
papa i 231 i Kishës Katolike
C o a Clemente VIII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 30 janar 1592
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 2 shkurt 1592
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 3 mars 1605
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Inoçenti IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Ippolito Aldobrandini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Fano, 24 shkurt 1536
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 3 mars 1605
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Papa Klementi VIII (Ippolito Aldobrandini l. 24 shkurt 1536, Fano - v. 3 mars 1605, Roma) ishte papa i 231 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 janar 1592 dhe deri më 3 mars 1605. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti IX, ndërsa pasardhësi papa Leoni XI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti IX
Papë
30 janar 15923 mars 1605
Pasardhësi 
papa Leoni XI