Nikollë I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papa Nikolla I)
Papa Nikolla I
papa i 105 i Kishës Katolike
Zgjedhja 24 prill 858
Shenjtërimi 24 prill 858
Fundi papatit 13 nëntor 867
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Benedikti III
Pasardhësi papa Adriani II
Lindja Roma, 820 afërsisht
Vdekja 13 nëntor 867
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Nikolla I ( l. 820 afërsisht, Roma - v. 13 nëntor 867, ) ishte papa i 105 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 prill 858 dhe deri më 13 nëntor 867. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti III, ndërsa pasardhësi papa Adriani II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti III
Papë
24 prill 85813 nëntor 867
Pasardhësi 
papa Adriani II