Nikollë I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papa Nikolla I)
Papa Nikolla I
Pope Nicholas I.jpg
papa i 105 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 24 prill 858
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 24 prill 858
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 13 nëntor 867
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Adriani II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 820 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 13 nëntor 867
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Nikolla I ( l. 820 afërsisht, Roma - v. 13 nëntor 867, ) ishte papa i 105 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 prill 858 dhe deri më 13 nëntor 867. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti III, ndërsa pasardhësi papa Adriani II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti III
Papë
24 prill 85813 nëntor 867
Pasardhësi 
papa Adriani II