Inoçenti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti II
Innocenzo II
papa i 164 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 14 shkurt 1130
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 23 shkurt 1130
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 24 shtator 1143
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Onorio II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Çelestini II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Gregorio Papareschi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 24 shtator 1143
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Mërisë në Trastevere

Papa Inoçenti II (Gregorio Papareschi l. ?, Roma - v. 24 shtator 1143, Roma) ishte papa i 164 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 14 shkurt 1130 dhe deri më 24 shtator 1143. Paraardhës i tij ishte Onorio II, ndërsa pasardhësi Çelestini II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Inoçenti II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Onorio II
Papë
14 shkurt 113024 shtator 1143
Pasardhësi 
Çelestini II