Inoçenti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti II
Innocenzo II
papa i 164 i Kishës Katolike
Zgjedhja 14 shkurt 1130
Shugurimi peshkopal 23 shkurt 1130
Fundi papatit 24 shtator 1143
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Onorio II
Pasardhësi Çelestini II
Emri Gregorio Papareschi
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 24 shtator 1143
Varrimi Bazilika e Shën Mërisë në Trastevere

Papa Inoçenti II (Gregorio Papareschi l. ?, Roma - v. 24 shtator 1143, Roma) ishte papa i 164 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 14 shkurt 1130 dhe deri më 24 shtator 1143. Paraardhës i tij ishte Onorio II, ndërsa pasardhësi Çelestini II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Inoçenti II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Onorio II
Papë
14 shkurt 113024 shtator 1143
Pasardhësi 
Çelestini II