Xhovani XXIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XXIII
papa i 261 i Kishës Katolike
{{{kurorezimi}}}
{{{stema}}}
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 28 tetor 1958
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal {{{shugurimi}}}
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 3 qershor 1963
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Motoja {{{moto}}}
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar {{{kardinale}}}
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu XII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Pali VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Angelo Giuseppe Roncalli
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Provinca e Bergamos, 25 nëntor 1881
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja {{{vv}}}, 3 qershor 1963 ({[mosha
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi {{{varri}}}
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Firma [[File:{{{firma}}}|150px]]

Papa Gjoni XXIII (Angelo Giuseppe Roncalli l. 25 nëntor 1881, Provinca e Bergamos - v. 3 qershor 1963 ({[mosha, {{{vv}}}) ishte papa i 261 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 28 tetor 1958 dhe deri më 3 qershor 1963. Paraardhës i tij ishte Papa Piu XII, ndërsa pasardhësi papa Pali VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu XII
Papë
28 tetor 19583 qershor 1963
Pasardhësi 
papa Pali VI

vjet)| vv = Vatikan| varri = Bazilika e Shën Pjetrit| didaskalia = | stema = John 23 coa.svg| shugurimi = | moto = Oboedientia et Pax| kardinale = shiko kategorinë| firma = | kurorezimi = 4 nëntor 1958}}