Xhovani XXIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XXIII
papa i 261 i Kishës Katolike
{{{kurorezimi}}}
{{{stema}}}
Zgjedhja 28 tetor 1958
Shugurimi peshkopal {{{shugurimi}}}
Fundi papatit 3 qershor 1963
Motoja {{{moto}}}
Kardinalë të emëruar {{{kardinale}}}
Paraardhësi Papa Piu XII
Pasardhësi papa Pali VI
Emri Angelo Giuseppe Roncalli
Lindja Provinca e Bergamos, 25 nëntor 1881
Vdekja {{{vv}}}, 3 qershor 1963 ({[mosha
Varrimi {{{varri}}}
Firma [[File:{{{firma}}}|150px]]

Papa Gjoni XXIII (Angelo Giuseppe Roncalli l. 25 nëntor 1881, Provinca e Bergamos - v. 3 qershor 1963 ({[mosha, {{{vv}}}) ishte papa i 261 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 28 tetor 1958 dhe deri më 3 qershor 1963. Paraardhës i tij ishte Papa Piu XII, ndërsa pasardhësi papa Pali VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu XII
Papë
28 tetor 19583 qershor 1963
Pasardhësi 
papa Pali VI

vjet)| vv = Vatikan| varri = Bazilika e Shën Pjetrit| didaskalia = | stema = | shugurimi = | moto = Oboedientia et Pax| kardinale = shiko kategorinë| firma = | kurorezimi = 4 nëntor 1958}}