Gregori V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori V
Gregorio V e Ottone III
Papa Gregori V dhe perandori Oto III
papa i 138 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja prill 996
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 5 maj 996
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 18 shkurt 999
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni XV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Silvesteri II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Bruno di Carinzia
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Sassonia, afërsisht 972
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 18 shkurt 999
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Gregori V (Bruno di Carinzia l. afërsisht 972, Sassonia - v. 18 shkurt 999, Roma) ishte papa i 138 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më prill 996 dhe deri më 18 shkurt 999. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XV, ndërsa pasardhësi papa Silvesteri II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Gregori V - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XV
Papë
prill 99618 shkurt 999
Pasardhësi 
papa Silvesteri II