Stefani III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Stefani III
papa i 94 i Kishës Katolike
Zgjedhja 1 gusht 768
Shenjtërimi 7 gusht 768
Fundi papatit 24 janar 772
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Pali I
Pasardhësi papa Adriani I
Lindja Siracusa, 720?
Vdekja 24 janar 772
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Stefani III ( l. 720?, Siracusa - v. 24 janar 772, ) ishte papa i 94 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 gusht 768 dhe deri më 24 janar 772. Paraardhës i tij ishte papa Pali I, ndërsa pasardhësi papa Adriani I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali I
Papë
1 gusht 76824 janar 772
Pasardhësi 
papa Adriani I